borojerdi
01 فروردین 1402 - 15:06

گنبد عظم سلطانیه اوج هنر و اقتدار تاریخ کهن ایران زمین

زنجان- وقتی صحبت از شکوه به میان می‌آید، ناخودآگاه به یاد اساطیر تاریخی افتاده و تلاش می‌کنیم تاریخ را با این واژگان معنی کنیم، آنچه از گذشتگان به یادگار مانده، اقتدار تاریخ ایران است.

خبرگزاری مهر - گروه استانها: وقتی صحبت از عظمت و شکوه به میان می‌آید، ناخودآگاه به یاد اساطیر تاریخی افتاده و تلاش می‌کنیم تاریخ را با این واژگان معنی کنیم، غافل از اینکه این اسطوره‌ها ماندگار نیستند و آنچه از گذشتگان برای آیندگان به یادگار مانده، همان تاریخی است که به دست گذشتگان بنا نهاده شده تا ما امروز نظاره‌گر شکوه و عظمت‌شان باشیم.

در روزهایی قرار داریم که گردشگری، جانی دوباره گرفته و مردمان این سرزمین و گردشگران خارجی، سفر را چاشنی ایام ابتدایی سال کرده‌اند تا با حضور در اماکن تاریخی مختلف، ضمن زدودن خستگی حاصل از کار یک ساله، اندکی از وقت خود را در احوالات گذشتگان سیر کنند و بی‌شک زنجان یکی از استان‌هایی است که می‌تواند از این حیث مقصد گردشگری باشد.

گنبد عظم سلطانیه اوج هنر و اقتدار تاریخ کهن ایران زمین

یکی از اماکن تاریخی استان زنجان که شهرت جهانی دارد، گنبد عظیم سلطانیه است، گنبدی که سومین گنبد بزرگ جهان و اولین گنبد آجری در دنیا به شمار می‌رود و همین خصوصیات باعث شده تا این ابنیه تاریخی همچون نگینی در دل استان زنجان بدرخشد

یکی از اماکن تاریخی استان زنجان که شهرت جهانی دارد، گنبد عظیم سلطانیه است، گنبدی که سومین گنبد بزرگ جهان و اولین گنبد آجری در دنیا به شمار می‌رود و همین خصوصیات باعث شده تا این ابنیه تاریخی همچون نگینی در دل استان زنجان درخشیده و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به این خطه از سرزمین پهناور ایران اسلامی بکشاند.

مرور آمار حوزه گردشگری به ویژه در ایام نوروز حاکی از آن است که گنبد عظیم سلطانیه توانسته است میزبان شایسته‌ای برای بازدیدکنندگان بوده و به تنهایی سهم ارزنده‌ای در بالا بردن سرانه این حوزه داشته باشد. با توجه به اقبال گسترده گردشگران برای بازدید از این شاهکار هنری و تاریخی، مسئولان استان زنجان به ویژه شهرستان سلطانیه طی سال‌های اخیر تلاش‌های وافری در راستای افزایش میزان ماندگاری گردشگران در این منطقه انجام داده‌اند.

بی‌تردید یکی از نیازهای ضروری و اولویت‌های اصلی در افزایش سرانه گردشگری، بحث ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه است. چه بسا مناطقی را سراغ داریم که به لحاظ قدمت تاریخی دارای اصالت لازم و کافی برای حضور و توجیه‌پذیری گردشگر نداشته باشند اما با خاطر فراهم آوردن زیرساخت‌های رفاهی و اقامتی، گردشگران ترجیح می‌دهند از این اماکن بازدید به عمل آورند که متاسفانه استان زنجان در این زمینه با دغدغه‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

غبار از چهره گنبد سلطانیه زدوده شد

یکی از اقداماتی که در آستانه سال نو شاهد آن بودیم، بحث اجرای طرح پاک‌سازی زباله و غبارروبی از چهره گنبد عظیم سلطانیه و محوطه بیرونی آن بود، به طوری که مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه با یادآوری اینکه این طرح با حضور تعدادی از پرسنل پایگاه میراث جهانی این گند انجام شد، اظهار کرد: هدف اصلی از اجرای این طرح، پاکیزه‌تر شدن شمایل این اثر جهانی بود.

ابوالفضل عالی، مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه از درخت‌کاری، پاک‌سازی و خانه‌تکانی بناهای تاریخی و آیین شاهنامه‌خوانی به عنوان آیین قبل از شروع سال و نوروز در پایگاه‌های میراث جهانی و ملی کشور یاد و بیان کرد: بدون شک اگر به دنبال ارزش نهادن به میراث فرهنگی هستیم، باید همواره بحث پاک‌سازی بناهای تاریخی را در برنامه‌های سالانه خود بگنجانیم.

گنبد عظم سلطانیه اوج هنر و اقتدار تاریخ کهن ایران زمین

وی از گنبد عظیم سلطانیه به عنوان یکی از شاهکارهای معماری جهاد یاد کرده و با اشاره به اینکه همین موضوع باعث حضور گردشگران داخلی و خارجی در شهرستان سلطانیه شده است، تصریح کرد: وجود این بنا برای حوزه گردشگری استان زنجان بسیار ارزشمند بوده و بدون شک باید از چنین ظرفیتی در استان حفظ و حراست کرد تا آیندگان نیز بتوانند با این سند زنده تاریخی آشنا شوند.

بازدید بیش از ۱۶ هزار نفر از گنبد سلطانیه در نوروز ۱۴۰۱

آمار حوزه گردشگری حاکی از آن است که گنبد عظیم سلطانیه در طول اجرای طرح نوروزی پارسال (۲۶ اسفندماه ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین‌ماه ۱۴۰۱) میزبان ۱۶ هزار و ۲۳۱ گردشگر داخلی و خارجی بود، از این رو یکی از برنامه‌های مسئولان استان در این عرصه، حفظ و افزایش این تعداد گردشگر از این بنای تاریخی و حضور در سلطانیه و مهم‌تر از آن، اقامت در این شهرستان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با یادآوری اینکه در نوروز ۱۴۰۱ بیش از ۷۹ هزار گردشگر از ۱۰ ابنیه تاریخی استان زنجان بازدید کردند، بیان کرد: یکی از اقداماتی که در خصوص گند عظیم سلطانیه انجام شد، بحث تخصیص اعتبار فاز اول ارگ گنبد سلطانیه با اعتبار هزار میلیارد ریالی در پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه به مدت سه سال است.

گنبد عظم سلطانیه اوج هنر و اقتدار تاریخ کهن ایران زمین

بی‌تردید همه این اقدامات برای توسعه و رونق گردشگری در منطقه بوده و امیدواریم گنبد عظیم سلطانیه نه تنها در ایام تعطیلات نوروز، بلکه در سایر ایام نیز به عنوان نگین گردشگری استان زنجان بدرخشد

سید سعید صفوی با اشاره به اینکه برای شروع فاز اول این طرح، ۲۰ میلیارد ریال توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای کف‌سازی معابر پیرامونی گنبد، ساماندهی محوطه و برج و بارو در سال اول ابلاغ شد، ادامه داد: بی‌تردید همه این اقدامات برای توسعه و رونق گردشگری در منطقه بوده و امیدواریم گنبد عظیم سلطانیه نه تنها در ایام تعطیلات نوروز، بلکه در سایر ایام نیز به عنوان نگین گردشگری استان زنجان بدرخشد.

گنبد سلطانیه، آرامگاه الجایتو است که بین سال‌های در ۱۳۰۳ تا ۱۳۱۳ میلادی به دستور پادشاه در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد که امروزه از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود.

این گنبد به عنوان هفتمین اثر جهانی ایران در لیست یونسکو به ثبت رسیده و سومین گنبد بزرگ جهان بعد از کلیسای سانتا ماریا دل فیوره ایتالیا و مسجد ایاصوفیه ترکیه است.

سال‌ها پیش فرماندار اسبق شهرستان زنجان در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها اظهار کرده بود که ۶۰ درصد مردم استان زنجان گنبد سلطانیه را به چشم ندیده‌اند اما امروز به جرأت می‌توان گفت حوزه گردشگری در زنجان بیش از گذشته احیا شده و مسئولان به دنبال رونق‌بخشی گردشگری داخلی و به تبع آن فراهم کردن زمینه حضور گردشگران خارجی هستند تا همگان این شاهکار تاریخی را که به معنای واقعی کلمه، ترجمان عینی تاریخ است، از نزدیک مشاهده کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1102803