borojerdi
27 آذر 1401 - 15:06

پاپ فرانسیس: دست‌های زیادی در جنگ اوکراین دخیل است

رهبر کاتولیک‌های جهان، جنگ اوکراین را «جنگ جهانی» خواند و گفت که همین حالا هم دست‌های زیادی در آن دخیل است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید که جنگ جاری در اوکراین یک «جنگ جهانی» است و به این زودی‌ها تمام نمی‌شود.

پاپ فرانسیس که پیش از این، از مردم جهان خواسته بود تا در آستانه سال نو میلادی، هزینه‌های خود را کاهش داده و در عوض پس‌انداز خود را به مردم اوکراین اهدا کنند، گفت: اکنون ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای سومین بار یکی از مشاوران مذهبی خود را نزد من فرستاده است.

وی افزود: (با آنها) در تماس، پذیرا و یاری‌گر هستم. در کوتاه‌مدت پایانی برای این جنگ نمی‌بینم زیرا این یک جنگ جهانی است. همین حالا هم دست‌های زیادی در جنگ دخیل و منافع زیادی در بین است.

پاپ که در اوایل آبان از رهبران کشورها خواسته بود تا از جنگ هسته‌ای در اوکراین جلوگیری کنند، پیشنهاد کرده بود تا در صورت تمایل روسیه و اوکراین، میزبان مذاکرات میان این کشورها باشد.

واتیکان به‌تازگی بابت اظهارات نژادپرستانه پاپ درباره چچن‌ها و بوریات‌ها، به طور رسمی از روسیه عذرخواهی کرده بود. پاپ دراین‌باره مدعی شده بود که «بیرحم‌ترین‌ها، احتمالا کسانی همچون چچن‌ها و بوریات‌ها هستند که از تبار روس اما بیگانه با فرهنگ روسیه بوده و مشخصا، طرف متجاوز روسیه است.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه(۵ اسفند ۱۴۰۰) به درخواست جمهوری‌های دونباس برای رهانیدن آنها از ظلم رژیم کی‌یف و همچنین «نازی‌زدای» اوکراین، دستور آغاز عملیات نظامی در این کشور را صادر کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 918025